Wszystko, co powinieneś wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry
Atopowe zapalenie skóry jest związane z podwyższonym poziomem immunoglobuliny E (IgE).
Atopia jest skłonnością do reagowania na alergeny środowiskowe. Jest to nadmierna i nieprzewidywalna reakcja na pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt i inne alergeny.
W ostrej fazie atopowego zapalenia skóry możemy mieć do czynienia z rumieniami, pęcherzykami oraz grudkami. W trakcie stanu zapalnego można także zauważyć złuszczenie się naskórka.
Bardzo duży wpływ na powstawanie zapaleń atopowych ma stres, przez co ta choroba jest zaklasyfikowana, jako psychosomatyczna.
W leczeniu AZS bardzo duże znaczenie ma suplementacja, odżywianie, eliminacja alergenów i redukcja stresu. Zewnętrznie można stosować na skórę specjalistyczne maści oraz terapie światłem. Pielęgnacja skóry jest w tym przypadku bardzo ważna. Należy unikać kosmetyków podrażniających, perfumowanych, zawierających alkohol i szkodliwe konserwanty. Warto odbudować barierę hydrolipidową skóry, poprzez jej nawilżanie i natłuszczanie.
Do niezbędnych suplementów w leczeniu AZS są kwasy omega-3 i omega-6, warto do diety włączyć olej lniany zimnotłoczony i nierafinowany oraz olej z wiesiołka o silnym działaniu przeciwzapalnym.
Pomocne będą preparaty witaminowe i mineralne: witamina E w postaci tokotrienoli, które są najlepiej wchłanialna postacią tej witaminy. Także witamina A, C, a z minerałów ważny będzie cynk.
Dodatkowe preparaty do przyjmowania wewnętrznego, to wyciąg z pestek winogron oraz DMSO (dimetylosulfotlenek) w postaci naturalnej, który można stosować zarówno wewnętrznie i zewnętrznie. Korzystnie podziała także CBD, które działa zarówno przeciwzapalnie, jak i wyciszająco.
Kuracje do zastosowania w domu to:
– krótkie (10-15 min.) ciepłe kąpiele, unikanie gorących/zimnych kąpieli, z naturalnymi preparatami nawilżająco-natułuszczającymi, pomocny będzie np. olejek paczuli
– odpowiednia pielęgnacja – systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry
– medytacja, mindfulness lub inne metody radzenia sobie ze stresem, niezbędna będzie praca z nerwem błędnym
– unikanie czynników drażniących i alergenów, tj. odpowiednie materiały, dbanie o czystość w domu w celu zmniejszenia ilości kurzu i roztoczy, odpowiednia dieta – unikanie produktów przetworzonych, cukru, nabiału i produktów uczulających
Ważne będzie oczyszczanie organizmu, ponieważ skóra jest największym organem wydalniczym. Organizm pozbywa się poprzez skórę wielu toksyn, co pogarsza jej stan. W takiej sytuacji najlepiej zastosować kuracje oczyszczające organy, zwłaszcza jelita i wątrobę.
W Centrum Terapii pomożemy Ci dobrać odpowiednie metody. Zapraszamy na konsultacje i diagnostykę biorezonansową, która pokaże obciążenia organów, a także ważne dla skóry niedobory. Dzięki biorezonansowi poznasz też alergeny, które Cię obciążają oraz patogeny, które mogą obciążać skórę.
Wskazane jest również wykluczenie z diety pokarmów śluzotwórczych i prozapalnych, np. pszenica, mleko i przetwory mleczne.
Możesz również skorzystać z oferty zabiegów w Centrum Terapii, aby poprawić stan swojej skóry:
– fotobiomodulacja – poprawa regeneracji skóry, niwelowanie stanów zapalnych
– inhalacje wodorowe – wodór jako najsilniejszy wymiatacz rodników hydroksylowych, działa silnie przeciwzapalnie, regenerująco
Jeśli przyczyną problemów skórnych jest stres, skorzystaj z:
– terapii zimną plazmą, która nie tylko Cię wyciszy, ale wesprze gojenie skóry
– biomasażu lub reiki, które sprawią, że doświadczysz głębokiego relaksu i zharmonizujesz przepływ energii w ciele, co pomaga w regeneracji organizmu