Zadzwoń Zadzwoń

Wpływ terapii diodami elektroluminescencyjnej 830 nm na ostrą opryszczkę Zoster Ophthalmicus: badanie pilotażowe

Tytuł Artykułu: Wpływ terapii diodami elektroluminescencyjnej 830 nm na ostrą opryszczkę Zoster Ophthalmicus: badanie pilotażowe

Tytuł Artykułu: Wpływ terapii diodami elektroluminescencyjnej 830 nm na ostry półpasiec oczny: badanie pilotażowe

Tytuł angielski: The Effects of 830 nm Light-Emitting Diode Therapy on Acute Herpes Zoster Ophthalmicus: A Pilot Study

Autorzy: Kui Young Park, Tae Young Han1 , In Su Kim, In Kwon Yeo, Beom Joon Kim, Myeung Nam Kim Department of Dermatology, Chung-Ang University College of Medicine, 1 Department of Dermatology, Eulji General Hospital, Seoul, Korea

Publikacja: Ann Dermatol Vol. 25, No. 2, 2013

 

Streszczenie:

Tło – Zmiany skórne i ból są najbardziej charakterystycznymi cechami półpaśca. Terapia diodami elektroluminescencyjnymi (LED) jest skutecznym leczeniem znanym z efektów gojenia się ran.

Cel – Ustalenie, czy leczenie LED wpływa na gojenie się ran i ostry ból w ostrej opryszczce półpaśca.

Metody – Do badania zrekrutowaliśmy 28 kolejnych koreańskich pacjentów z ostrym półpaścem. W grupie kontrolnej (grupa A) 14 pacjentów otrzymywało famcyklowir doustnie. W grupie eksperymentalnej (grupa B) 14 pacjentów otrzymywało doustnie famcyklowir i fototerapię LED 830 nm w dniach 0, 4, 7 i 10. Aby oszacować czas gojenia się ran, zmierzyliśmy czas od powstania pęcherzyka do momentu, w którym skorupa zmiany odpadła. Wizualna skala analogowa (VAS) została wykorzystana do oszacowania bólu w dniach 4, 7, 10 i 14.

Wyniki – Średni czas potrzebny na gojenie się ran wynosił 13,14±2,34 dnia w grupie B i 15,92±2,55 dnia w grupie A (p= 0,006). Od 4 dnia średni wynik VAS wykazał większą poprawę w grupie B w porównaniu z grupą A. Zaobserwowano marginalną, ale nie statystycznie istotną różnicę, w wynikach VAS między obiema grupami (p= 0,095).

Konkluzja:

Leczenie LED ostrego półpaśca ocznego prowadzi do szybszego gojenia się ran i niższego wskaźnika bólu.

Słowa kluczowe: Półpasiec oftalmicus, Dioda elektroluminescencyjna

Źródło publikacji: Photodermatol Photoimmunol Photomed 2016; >> KLIKNIJ TUTAJ <<

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.