Zadzwoń Zadzwoń

Wpływ fotobiomodulacji na ból i obrzęk kolan u pacjentów po endoprotezoplastyce stawu kolanowego

Publikacja: Fizjoterapia Polska 2021; 21(1); 114-118

Autor: Ahmed Mahmoud Nasr Tolba, Rania N. Karkousha, Fatma Seddek Amin, Adham ARE Elgeidi

Streszczenie: Niniejsze badanie miało na celu zbadanie wpływu fotobiomodulacji na ból i obrzęk po endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Materiały i metody. W badaniu wzięło udział 40 pacjentów po endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Ich wiek wahał się od 50-70 lat. Zostali przydzieleni losowo do dwóch równych grup; grupa kontrolna i grupa badawcza. Grupa kontrolna była poddawana programowi intensywnej rehabilitacji funkcjonalnej. Grupa badana była poddawana działaniu dawki lasera 6 J/cm2 w miejscu nacięcia chirurgicznego, w obszarze kłykcia przyśrodkowego i bocznego kości udowej, rzepki w górę i w dół oraz w przestrzeni podkolanowej z ciągłą falą 650 nm, 60 sekund/punkt z całkowitą dawką 48J na każdą sesję i intensywnemu funkcjonalnemu programowi rehabilitacji. Wszyscy pacjenci uczestniczyli w 12 sesjach terapeutycznych przeprowadzonych w ciągu sześciu tygodni. Ból mierzono za pomocą algometru ciśnieniowego, a poziom obrzęku kolana mierzono metrem. Wyniki. W obu grupach zaobserwowano istotną różnicę we wszystkich zmiennych przed i po leczeniu (P <0,05). Jeśli chodzi o statystyki między grupami przed leczeniem, nie stwierdzono istotnej różnicy w poziomie obrzęku kolana (P> 0,05) ani istotnej różnicy w poziomie natężenia bólu (P <0,05). Z kolei po leczeniu, statystyki wykazały znaczną różnicę w bólu i obrzęku kolana (P <0,05).

WnioskiFotobiomodulacja jest skuteczna w łagodzeniu bólu i obrzęku kolana po endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Można również stwierdzić, że dodanie fotobiomodulacji do programu rehabilitacji po endoprotezoplastyce stawu kolanowego daje większą poprawę w zakresie eliminacji bólu i obrzęku kolana.

Link do publikacji: >> KLIKNIJ << 

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.