Wodór molekularny – czym jest i jak działa na organizm?
Świat pędzi w zawrotnym tempie, a my razem z nim. Praca, dom, obowiązki. Brak snu. Emocje. Stres. A tuż za rogiem czai się: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, choroby cywilizacyjne. I – jakby tego wszystkiego było mało – covid-19. Jeśli czujesz, że czas zwolnić, bo w organizmie wyje właśnie syrena alarmowa, to czytaj dalej, bo być może to, o czym chcemy Ci opowiedzieć, zmieni na lepsze Twoje życie.
Nie wiem, czy wiesz, ale remedium na te i inne dolegliwości może być wodór molekularny. Tak, wodór, znana od ponad 300 lat maleńka cząsteczka, dziś odkryta na nowo ze względu na swą ogromną antyoksydacyjną MOC. Przeczytaj, a dowiesz się:
- czym jest wodór cząsteczkowy
- jak pomaga przywrócić zdrowie
- jakie terapie są dostępne, a jakie są najskuteczniejsze.
Czym jest wodór molekularny?
Wodór molekularny (inaczej: wodór cząsteczkowy) to cząsteczka składająca się z dwóch atomów wodoru – H2. W naturze wodór występuje jako gaz, spotykasz go również w wielu związkach chemicznych, np. w wodzie (H2O). Wodór w tablicy Mendelejewa zajmuje miejsce: pierwsze od lewej od góry, co oznacza, że jest najprostszym i najmniejszym pierwiastkiem. W naturze wodór cząsteczkowy jest produkowany przez bakterie i algi; jest też wytwarzany w procesach metabolicznych w organizmie człowieka. Ale jest go tam zbyt mało, abyśmy odczuli jego pozytywne działanie dla zdrowia. Chcesz wiedzieć, jakie? Czytaj dalej!
Wolne rodniki – czym są?
Ponad 600 badań naukowych, opublikowanych w ostatnich dziesięciu latach, przekonuje, że pora docenić MALUTKI wodór, bo ma OGROMNY potencjał antyoksydacyjny. Aby zrozumieć, jak ważna jest rola wodoru jako antyoksydantu, trzeba poznać swych wrogów, a mogą się nimi stać: wolne rodniki tlenowe (Reactive Oxygen Speciel, w skrócie: ROS), czyli atomy, które nie mają pary. Dlaczego to istotne? Bo atomy tlenowe w naszym ciele powinny mieć parzystą liczbę elektronów. Te „bez pary” strasznie chcą swą parę znaleźć – łatwo reagują z innymi cząsteczkami i odbierają elektrony innym atomom. Wywołują w ten sposób reakcje chemiczne, które fachowo nazywamy utlenianiem. Wtedy na scenę wychodzą przeciwutleniacze (antyoksydanty), które mogą „bezpiecznie” oddawać wolnemu rodnikowi elektron, czyli neutralizują go. Wolne rodniki naturalnie występują w organizmie, są m.in. produktem ubocznym, powstającym podczas każdego oddechu i podczas produkowania energii (ATP) przez mitochondria. Utlenianie jest naturalnym procesem, jednak problem pojawia się wtedy, gdy zostaje zaburzona równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Wówczas w organizmie dochodzi do uszkodzeń błon komórkowych czy nawet uszkodzeń DNA, co ma poważne konsekwencje dla zdrowia.
Jakie choroby powodują wolne rodniki?
Nadmiar wolnych rodników w organizmie prowadzi do powstawania wielu chorób. Ich praprzyczyną jest tzw. stres oksydacyjny, czyli przedłużający się stan nierównowagi między procesami utleniania i antyoksydacją. Najczęściej wymieniane dolegliwości to:
- miażdżyca i inne choroby sercowo-naczyniowe
- przedwczesne starzenie skóry i choroby skóry (łuszczyca, egzema, nowotwory skóry)
- choroby mózgu, m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja, udar mózgu
- cukrzyca
- choroby trzustki i wątroby
- niewydolność nerek
- rak piersi, rak płuc, rak kości i inne nowotwory
Jak pozbyć się nadmiaru wolnych rodników? Potrzebne są przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty, bo właśnie one neutralizują wolne rodniki. Tu z pomocą przychodzi wodór cząsteczkowy. Jak to możliwe?
Wodór – silny antyoksydant
Działanie antyoksydacyjnie wykazują np. witamina C, witamina E, witamina A, cynk, koenzym Q10, flawonoidy i antocyjany, które możemy uzupełniać w zdrowej diecie. Najważniejszym naturalnym antyoksydantem, który produkowany jest przez nasz organizm, jest glutation. Ale nie zawsze to wystarcza i wówczas (np. po infekcji covid-19), warto poszukać dodatkowego sprzymierzeńca. A jest nim właśnie wodór cząsteczkowy. Dlaczego?
- jest najmniejszą cząsteczką, która może przenikać przez błony komórkowe w procesie dyfuzji, swobodniej niż jakikolwiek inny antyoksydant „porusza się” w organizmie i dzięki temu od razu zaczyna swe działanie przeciwutleniające; przekracza nawet barierę krew-mózg, chroniąc nasz „procesor” przed stresem oksydacyjnym
- wykazuje selektywne działanie, tzn. atakuje najbardziej szkodliwe rodniki hydroksylowe, nie niszcząc jednocześnie tych, które mają korzystne działanie dla organizmu
- nie jest toksyczny, a jego nadmiar organizm łatwo wydala
- ma działanie synergiczne – wspiera enzymy antyoksydacyjne, współpracując z nimi ramię w ramię w procesach neutralizacji wolnych rodników
Pozostaje więc pytanie – skąd wziąć i jak dostarczyć do organizmu wodór molekularny?
Terapie wodorem molekularnym – która najlepsza?
Istnieje kilka rodzajów terapii, umożliwiających dostarczenie H2 do organizmu, a są to:
- picie wody nasyconej H2, wody wodorowej – jonizatory alkaiczne i specjalne generatory umożliwiają wytworzenie wody wodorowej, jednak często stężenie wodoru jest niewystarczający, by osiągnąć efekt terapeutyczny
- iniekcje H2 – w szpitalach w Japonii stosuje się dożylne podawanie H2 , co umożliwia dużą dokładność przy odmierzaniu dawki
- suplementy z H2 – na rynku pojawiają się suplementy (kapsułki), pozwalające na szybkie zwiększenie H2 w żołądku
- inhalacje wodorem molekularnym – to obecnie najskuteczniejsza metoda, pozwalająca na przyswojenie wodoru w optymalnej, terapeutycznej dawce. W Centrum Terapii Studio Sante można skorzystać z takich inhalacji na najwyższej jakości urządzeniu H-1200, produkcji koreańskiej.