Zadzwoń Zadzwoń

Wodór molekularny – czym jest i jak działa na organizm?

Świat pędzi w zawrotnym tempie, a my razem z nim. Praca, dom, obowiązki. Brak snu. Emocje. Stres. A tuż za rogiem czai się: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, choroby cywilizacyjne. I – jakby tego wszystkiego było mało – covid-19. Jeśli czujesz, że czas zwolnić, bo w organizmie wyje właśnie syrena alarmowa, to czytaj dalej, bo być może to, o czym chcemy Ci opowiedzieć, zmieni na lepsze Twoje życie.

Nie wiem, czy wiesz, ale remedium na te i inne dolegliwości może być wodór molekularny. Tak, wodór, znana od ponad 300 lat maleńka cząsteczka, dziś odkryta na nowo ze względu na swą ogromną antyoksydacyjną MOC. Przeczytaj, a dowiesz się:

 • czym jest wodór cząsteczkowy
 • jak pomaga przywrócić zdrowie
 • jakie terapie są dostępne, a jakie są najskuteczniejsze.

Czym jest wodór molekularny?

Wodór molekularny (inaczej: wodór cząsteczkowy) to cząsteczka składająca się z dwóch atomów wodoru – H2. W naturze wodór występuje jako gaz, spotykasz go również w wielu związkach chemicznych, np. w wodzie (H2O). Wodór w tablicy Mendelejewa zajmuje miejsce: pierwsze od lewej od góry, co oznacza, że jest najprostszym i najmniejszym pierwiastkiem. W naturze wodór cząsteczkowy jest produkowany przez bakterie i algi; jest też wytwarzany w procesach metabolicznych w organizmie człowieka. Ale jest go tam zbyt mało, abyśmy odczuli jego pozytywne działanie dla zdrowia. Chcesz wiedzieć, jakie? Czytaj dalej!

Wolne rodniki – czym są?

Ponad 600 badań naukowych, opublikowanych w ostatnich dziesięciu latach, przekonuje, że pora docenić MALUTKI wodór, bo ma OGROMNY potencjał antyoksydacyjny. Aby zrozumieć, jak ważna jest rola wodoru jako antyoksydantu, trzeba poznać swych wrogów, a mogą się nimi stać: wolne rodniki tlenowe (Reactive Oxygen Speciel, w skrócie: ROS), czyli atomy, które nie mają pary. Dlaczego to istotne? Bo atomy tlenowe w naszym ciele powinny mieć parzystą liczbę elektronów. Te „bez pary” strasznie chcą swą parę znaleźć – łatwo reagują z innymi cząsteczkami i odbierają elektrony innym atomom. Wywołują w ten sposób reakcje chemiczne, które fachowo nazywamy utlenianiem. Wtedy na scenę wychodzą przeciwutleniacze (antyoksydanty), które mogą „bezpiecznie” oddawać wolnemu rodnikowi elektron, czyli neutralizują go. Wolne rodniki naturalnie występują w organizmie, są m.in. produktem ubocznym, powstającym podczas każdego oddechu i podczas produkowania energii (ATP) przez mitochondria. Utlenianie jest naturalnym procesem, jednak problem pojawia się wtedy, gdy zostaje zaburzona równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami (przeciwutleniaczami).  Wówczas w organizmie dochodzi do uszkodzeń błon komórkowych czy nawet uszkodzeń DNA, co ma poważne konsekwencje dla zdrowia.

Jakie choroby powodują wolne rodniki?

Nadmiar wolnych rodników w organizmie prowadzi do powstawania wielu chorób. Ich praprzyczyną jest tzw. stres oksydacyjny, czyli przedłużający się stan nierównowagi między procesami utleniania i antyoksydacją. Najczęściej wymieniane dolegliwości to:

 • miażdżyca i inne choroby sercowo-naczyniowe
 • przedwczesne starzenie skóry i choroby skóry (łuszczyca, egzema, nowotwory skóry)
 • choroby mózgu, m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja, udar mózgu
 • cukrzyca
 • choroby trzustki i wątroby
 • niewydolność nerek
 • rak piersi, rak płuc, rak kości i inne nowotwory

Jak pozbyć się nadmiaru wolnych rodników? Potrzebne są przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty, bo właśnie one neutralizują wolne rodniki. Tu z pomocą przychodzi wodór cząsteczkowy. Jak to możliwe?

Wodór – silny antyoksydant

Działanie antyoksydacyjnie wykazują np. witamina C, witamina E, witamina A, cynk, koenzym Q10, flawonoidy i antocyjany, które możemy uzupełniać w zdrowej diecie. Najważniejszym naturalnym antyoksydantem, który produkowany jest przez nasz organizm, jest glutation. Ale nie zawsze to wystarcza i wówczas (np. po infekcji covid-19), warto poszukać dodatkowego sprzymierzeńca. A jest nim właśnie wodór cząsteczkowy. Dlaczego?

 • jest najmniejszą cząsteczką, która może przenikać przez błony komórkowe w procesie dyfuzji, swobodniej niż jakikolwiek inny antyoksydant „porusza się” w organizmie i dzięki temu od razu zaczyna swe działanie przeciwutleniające; przekracza nawet barierę krew-mózg, chroniąc nasz „procesor” przed stresem oksydacyjnym
 • wykazuje selektywne działanie, tzn. atakuje najbardziej szkodliwe rodniki hydroksylowe, nie niszcząc jednocześnie tych, które mają korzystne działanie dla organizmu
 • nie jest toksyczny, a jego nadmiar organizm łatwo wydala
 • ma działanie synergiczne – wspiera enzymy antyoksydacyjne, współpracując z nimi ramię w ramię w procesach neutralizacji wolnych rodników

Pozostaje więc pytanie – skąd wziąć i jak dostarczyć do organizmu wodór molekularny?

Terapie wodorem molekularnym – która najlepsza?

Istnieje kilka rodzajów terapii, umożliwiających dostarczenie H2 do organizmu, a są to:

 • picie wody nasyconej H2, wody wodorowej – jonizatory alkaiczne i specjalne generatory umożliwiają wytworzenie wody wodorowej, jednak często stężenie wodoru jest niewystarczający, by osiągnąć efekt terapeutyczny
 • iniekcje H2 – w szpitalach w Japonii stosuje się dożylne podawanie H2 , co umożliwia dużą dokładność przy odmierzaniu dawki
 • suplementy z H2 – na rynku pojawiają się suplementy (kapsułki), pozwalające na szybkie zwiększenie H2 w żołądku
 • inhalacje wodorem molekularnym – to obecnie najskuteczniejsza metoda, pozwalająca na przyswojenie wodoru w optymalnej, terapeutycznej dawce. W Centrum Terapii Studio Sante można skorzystać z takich inhalacji na najwyższej jakości urządzeniu H-1200, produkcji koreańskiej.

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.