Zadzwoń Zadzwoń

Inhalacja wodorem molekularnym łagodzi uszkodzenie mózgu w doświadczalnym modelu krwotoku podpajęczynówkowego

Publikacja: Nature, 23 July 2020

Autorzy: Kosuke Kumagai, Terushige Toyooka, Satoru Takeuchi, Naoki Otani, Kojiro Wada & Arata Tomiyama
Department of Neurosurgery, National Defense Medical College, 3-2 Namiki, Tokorozawa, Saitama, 359-8513, Japan

Streszczenie:

Wodór molekularny wykazuje działanie neuroprotekcyjne i łagodzi wczesne uszkodzenie mózgu (EBI) po krwotoku podpajęczynówkowym (SAH). W niniejszym badaniu analizowano wpływ wodoru cząsteczkowego na późne uszkodzenia mózgu (DBI). Doświadczenie przeprowadzono na modelu szczura. Wykonano jednostronną okluzje tętnicy szyjnej wspólnej. Inhalację 1,3% wodoru molekularnego wykonywano w dniu 0 i 1, rozpoczynając od indukcji znieczulenia i kontynuując przez 2 h w dniu 0 oraz rozpoczynając od aplikacji znieczulenia i kontynuując przez 30 min w dniu 1. EBI oceniano na podstawie obrzęku mózgu, ekspresji białka B wiążącego wapń S100 (S100B) i fosforylacji kinazy białkowej C-Jun w dniu 2 oraz deficytów neurologicznych w dniu 3. Reaktywna astroglioza i nasilenie skurczu naczyń mózgowych (CV) były oceniane w dniach 3 i 7. DBI analizowano na podstawie deficytów neurologicznych i ilości obumarłych komórek neuronalnych w 7 dniu.

EBI, reaktywna astroglioza i DBI uległy poprawie w grupie terapeutycznej w porównaniu z grupą kontrolną. Nie wykazano istotnej poprawy pomiędzy grupą kontrolną, a grupą terapeutyczną pod kątem zmian w naczyniach mózgowych (CV).

Badanie to wykazało, iż inhalacja wodoru molekularnego łagodziła późne uszkodzenia mózgu (DBI) poprzez zmniejszenie wczesnych uszkodzeń mózgu bez poprawy CV w modelu doświadczalnym.

Link do publikacji: >> KLIKNIJ <<

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.