Woda bogata w wodór jako modulator mikroflory jelitowej
Publikacja: Journal of Functional Foods. 22.12.2020
Autor: Sergej M. Ostojic. – FSPE Applied Bioenergetics Lab, University of Novi Sad, Novi Sad, Serbia
Streszczenie: Woda bogata w wodór (HRW) to innowacyjny napój funkcjonalny, który zapewnia wiele korzyści dla zdrowia człowieka, w tym dobrą żywotność jelit i regulację mikroflory jelitowej. Źródło wodoru cząsteczkowego, HRW, może być dogodną pożywką do dostarczania tego bioaktywnego gazu do przewodu pokarmowego i być może modulować aktywność zarówno bakterii wytwarzających wodór, jak i zużywających wodór, licznych członków mikroflory jelitowej. Niniejszy artykuł podsumowuje wyniki poprzednich badań oceniających reakcję mikroflory jelitowej na spożycie HRW oraz omawia możliwe mechanizmy i konsekwencje medyczne tej interakcji. Wydaje się, że tylko kilka randomizowanych, kontrolowanych badań sprawdzało, w jaki sposób picie HRW wpływa na mikrobiotę jelitową, a wszystkie badania zostały opublikowane od 2018 roku. W większości badań zaobserwowano indukowaną przez HRW ochronę integralności bariery jelitowej i zwiększenie aktywności bakterii wytwarzających maślan, przy czym HRW łagodziło kliniczne objawy zaburzeń mikroflory jelitowej, w tym częstość biegunek, masę ciała i utratę płynów. Jednak żadne wieloośrodkowe badanie o dużej mocy nie oceniało dotychczas skuteczności spożywania HRW w powszechnych chorobach przewodu pokarmowego dotyczących flory jelitowej, w tym zapaleniu jelit, zespole jelita drażliwego, zapaleniu żołądka i jelit oraz zapaleniu okrężnicy pochodzenia zakaźnego. HRW może być nowym związkiem, który może regulować homeostazę endogennego H2 i modulować mikroflorę jelitową.
Chociaż w powyższych badaniach pilotażowych stwierdzono, że HRW moduluje mikroflorę jelitową, nie należy go klasyfikować ani jako prebiotyk, ani probiotyk ze względu na bardziej złożone i odmienne zachowanie H2 w jelitach. HRW można raczej nazwać „hydrobiotykiem”- unikalnym związkiem, którego celem jest kompensacja i stabilizacja poziomu H2 w jelitach. Brak równowagi w obiegu wodoru w jelitach jest uznawany za czynnik ryzyka kilku chorób, w tym zespołu jelita drażliwego, nieswoistego zapalenia jelit (IBD), otyłości i choroby Parkinsona.
Wnioski: Chociaż w powyższych badaniach pilotażowych stwierdzono, że HRW moduluje mikroflorę jelitową, nie należy go klasyfikować ani jako prebiotyk, ani probiotyk ( np . żywe mikroorganizmy, które rzekomo poprawiają lub przywracają florę jelitową) ze względu na bardziej złożone i odmienne zachowanie H2 w jelitach. HRW można raczej nazwać „ hydrobiotykiem” , unikalnym związkiem, którego celem jest kompensacja i stabilizacja poziomu H2 w jelitach. Brak równowagi w obiegu wodoru w jelitach jest uznawany za czynnik ryzyka kilku chorób, w tym zespołu jelita drażliwego, nieswoistego zapalenia jelit (IBD), otyłości i choroby ParkinsonaWstępne wyniki sugerują, że HRW może pozytywnie wpływać na mikroflorę jelitową. Jednak twierdzenie to ma nadal bardzo ograniczony zakres ze względu na niewielką ilość pracy wykonanej w tej dziedzinie i wiele nierozwiązanych biomedycznych atrybutów zużycia HRW. Obiecujące wyniki badań pilotażowych uzasadniają jednak dalsze wysiłki naukowe w tym kierunku.
HRW może być obiecującym napojem funkcjonalnym, który może precyzyjnie dostroić endogenną homeostazę H2 i uregulować pracę mikroflory jelitowej.
Link do publikacji: >> KLIKNIJ <<