Podstawowa wiedza o energii świetlnej i leczeniu światłem
Leczenie światłem – co mówią lekarze-specjaliści?
„Przez ostatnie 30 lat leczyłem wielu pacjentów z pomocą nowoczesnej medycyny, jednak – szczerze mówiąc – moje umiejętności w tym zakresie nie zwiększyły i nie wpłynęło to na zdrowie pacjentów. Jednak terapia światłem była pod wieloma względami wyjątkowa. Mogę powiedzieć, że jest to przyszła metoda leczenia, która wpływa na podstawowe aspekty choroby, nie wywierając skutków ubocznych.”
Dr Len Saputo
(John Muir Medical Center w pobliżu San Francisco Bay Area) Badania kliniczne dotyczące terapii światłem LLLT)
„Jeśli użyje się energii świetlnej o określonym spektrum długości fali, komórka wywoła ścieżkę biochemiczną, w której ATP jest w dużej mierze wytwarzane z mitochondriów, co prowadzi do aktywnej regeneracji komórek. W wyniku tego procesu komórka wytwarza również tlenek azotu, który zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Zaś eliminacja bakterii i patogenów staje się możliwa dzięki aktywacji ROS (wolnych rodników telenowych)
dr Harry Whelan, MD
(profesor Uniwersytetu Medycyznego w Wisconsin, Neuro-Oncology American Cancer Society; otrzymał nagrodę w dziedzinie onkologii klinicznej przy użyciu dynamicznej metody promieniowania podczerwonego do leczenia guza mózgu / nerwiaka) Naukowiec wspierany przez terapię światłem NASA
„Podobnie jak rośliny, ludzie nie mogą żyć bez światła, wody i powietrza. O większości żywych organizmów można powiedzieć, że są organizmami świetlnymi, a ostatecznym biologicznym „składnikiem odżywczym” jest światło. Światło to nic innego jak energia elektryczna, która działa w naszym systemie biologicznym”. Dlatego też światło wpływa na wszystkie choroby, podobnie jak woda i powietrze.
dr Gabriel Cousens
(jest lekarzem holistycznym, homeopatą, psychiatrą, terapeutą rodzinnym, praktykującym ajurwedyjską i medycyną orientalną; ponadto jest czołowym światowym badaczem cukrzycy, liderem ekologicznym, mistrzem duchowym, założycielem i dyrektorem Fundacji Drzewo Życia i Centrum Drzewa Życia w USA.
Starzenie się i mitochondria
Teoria wiąże starzenie się organizmów z funkcjonowaniem mitochondriów w komórkach. Fotobiomodulacja (PBM) opóźnia lub przywraca zaburzenia czynności mitochondriów. Potwierdza to ponad 5000 światowych badań klinicznych. Źródło światła o określonym spektrum i długości fali:
- zmniejsza deficyty regeneracji komórek
- zwiększa produkcję ATP, czyli energii
- zwiększa syntezę tlenku azotu, co poprawia krążenie
Wszystko to wpływa na przywracanie zdrowia.
Światło to życie
Światło słoneczne wpływa na życie, starzenie się, choroby i śmierć wszystkich żywych istot na Ziemi. Na Ziemi występuje wiele rodzajów promieniowania o różnej długości fali, od promieniowania niewidzialnego dla ludzkich oczu (ultrafiolet), przez światło widzialne, po podczerwone. Różne rodzaje promieniowania posiadają określoną częstotliwość i to dzięki światłu istnieje życie. Wszystkie żywe istoty, aby żyć, potrzebują światła.
Widmo światła
Ze spektrum światła słonecznego to, co widzi ludzkie oko, to promieniowanie widzialne (7 kolorów tęczy). Poza tym istnieje jeszcze:
- promieniowanie ultrafioletowe
- promieniowanie podczerwone
- promieniowanie rentgenowskie
- i inne rodzaje promieniowania, które nie są widoczne dla ludzkich oczu (zob. rysunek).
Ludzie używają różnego rodzaju fal elektromagnetycznych w różnych przypadkach. Jednak zakres wykorzystania fal elektromagnetycznych dość wąski. Tutaj omówimy premiowanie wchodzące w zakres bliskiej podczerwieni i promieniowanie widzialne, które są stosowane w terapii leczniczej.
W przeszłości do leczenia wykorzystywano bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne. Jednak po odkryciu skutków ubocznych promieni UV, ok. 30 lat temu w Niemczech pojawiło się urządzenie do leczenia światłem, wykorzystujące lampę halogenową i wodę, i emitujące promieniowanie podczerwone.
Jednak niewielka ilość promieniowania podczerwonego ma minimalny efekt leczniczy, dlatego jest ono zastępowane produktami do terapii światłem. Najnowsza technologia to LLLT (Low Level Laser Therapy), wykorzystująca teorię źródła światła o niskim poziomie z zastosowaniem głównie diody LED do celów terapeutycznych. Widmo światła wytarzane przy użyciu diod LED wykorzystuje promieniowanie bliskiej podczerwieni o długości fali 800 nm ~ 1060 nm i jest alternatywą dla promieniowania widzialnego o długości fali 430 nm ~ 750 nm. Każde spektrum ma różne efekty leczenia. Niektóre widma nie wykazują efektu leczniczego, inne mogą nawet powodować skutki uboczne w zależności od ilości światła i czasu użytkowania.
Fotosynteza
Roślina rozwija się dzięki fotosyntezie, czyli procesowi wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, zachodzącemu w komórkach zawierających chlorofil lub bakteriochlorofil, przy udziale światła słonecznego. Dzięki temu procesowi roślina pobiera wodę i składniki odżywcze z gleby oraz dwutlenek węgla z powietrza, a uwalnia tlen. Z wchłoniętych składników odżywczych wytwarza składniki mineralne, witaminy i wiele innych składników odżywczych, aby rozwijać życie. I zwierząt i ludzi te procesy chemiczne są jeszcze bardziej skomplikowane.
Leczenie światłem
W 2002 roku pojawiła się propozycja od NASA dotycząca światła LED (najnowsza technologia badawcza Neuro-Oncology American Cancer Society), autorstwa doktora Harry’ego Whelana. Projekt ten był realizowany w uniwersytecie medycznym (University of Wisconsin), finansowany przez NASA, a skupiał się na wykorzystaniu LED do celów zdrowotnych. Te badania wykazały, że przy zastosowaniu terapii światłem powrót do zdrowia był bardzo szybki w następujących przypadkach:
- ciężkie oparzenia
- trudne do leczenia urazy
- urazy mięśni i ścięgien
- uszkodzenia nerwów
- urazy oczu.
Według tego komunikatu prasowego NASA z grudnia 2000 r., silna dioda LED, która pierwotnie została opracowana do użytku w uprawach przemysłowych, sprawdziła się jako sposób na pokonanie różnych chorób. Po wydaniu przez NASA tego oświadczenia odkryto również, że enzym białkowy mitochondrialnej oksydazy cytochromu c (enzym CCO) absorbuje światło w określonym spektrum długości fali, co stymuluje zwiększoną produkcję ATP (trójfosforanu adenozyny), czyli energii, które napędza życie organizmu, Innymi słowy, odkryto, że życie zależy od światła. Absorpcja światła – w przypadku zwierząt i ludzi – zachodzi przez skórę.
Historia nowoczesnej metody leczenia światłem LLLT (Low Level Laser Therapy)
Profesor Endre Mester – profesor na Uniwersytecie Semmelweis na Węgrzech, w Budapeszcie; stosował i badał światło laserowe bezpośrednio po pierwszym opracowaniu lasera w 1965 roku. W swoim pierwszym projekcie chciał dowiedzieć się, czy laser może powodować raka. Grupa leczona nie zachorowała na raka i ku jego zaskoczeniu włosy u osób z grupy leczonej rosły szybciej niż z grupy nieleczonej. Od tego czasu rozpoczął badania dotyczące efektów terapeutycznych laseroterapii niskopoziomowej. W 1971 roku profesor Mester zasugerował, że światło laserowe jest skuteczne w leczeniu ran. W 1984 roku ponad 1300 pacjentów z urazami lub wrzodami, które nie zostały wyleczone konwencjonalnymi lekami lub chirurgią plastyczną, zostało wyleczonych przy użyciu lasera niskowęglowego. W międzyczasie Związek Radziecki poczynił znaczne postępy w badaniach nad leczeniem laserem niskiego poziomu. W latach 80. podczas wojny z Afganistanem terapia ta przyniosła znakomite efekty w przyśpieszonym gojeniu ran u żołnierzy.
Profesor Tiina Karu – naukowiec z Rosyjskiej Akademii Nauk, najlepszy na świecie badaczka w dziedzinie badań nad laserami niskopoziomowymi i diodami LED. W 2011 roku profesor Karu otrzymała nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie terapii światłem od Północnoamerykańskiego Komitetu Leczenia Światłem LED. Uczona ustaliła, że technologia leczenia światłem LED może być wykorzystywana do leczenia szerszego zakresu chorób i jest łatwa do zastosowania w użyciu (do użytku osobistego). W przypadku lasera niskopoziomowego (LED) kluczowe znaczenie ma długość fali LED mierzona w nanometrach (nm). Widmo promieniowania widzialnego mieści się w zakresie od 380 nm (fiolet) do 750 nm (czerwony). Dalej na skali jest promieniowanie UV, które jest poniżej 380nm Poza promieniowaniem czerwonym (widzialnym) jest jeszcze promieniowanie podczerwowne (długość fali 750 nm). Promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone są niewidoczne dla ludzkich oczu.
Promieniowanie podczerwone jest podzielone na promieniowanie bliskiej podczerwieni i dalekiej podczerwieni. Promieniowanie bliskiej podczerwieni jest powszechnie stosowane do celów leczniczych, ponieważ ma tę zaletę, że przenika głęboko w tkankę skórną. Pierwotnie światło LED nie było przeznaczone do celów leczniczych, lecz raczej do przemysłowych. Jednak dziś naukowcy zaczęli wykorzystywać zaprojektowane dla przemysłu diody LED w badaniach medycznych. Jednak zgodnie z powszechnym raportem protokołu badawczego, nie każdy nanometr widma LED jest skuteczny w leczeniu, dlatego konieczne jest zastosowanie bardzo specyficznego i dokładnego widma o wysokiej skuteczności leczenia. Według badań, widmo czerwone wynosi od 610 nm do 750nm, promień bliskiej podczerwieni od 780 nm do 1100 nm. W tych zakresach istnieje bardzo efektywne widmo, ale też takie, które nie daje efektu leczniczego. W zależności od ilości światła i czasu użytkowania, w niektórych widmach może wystąpić efekt uboczny. Poinformowano, że zamiast pojedynczego koloru lub długości fali, niezwykle ważne jest użycie bardzo efektywnego widma i zastosowanie go na określonych częściach ciała i w określonych chorobach. Wciąż jest to dziedzina, w której potrzebne są bardziej zaawansowane badania.
Na jaką głębokość wnika światło?
Światło wnika w ciało ludzkie na różną głębokość w zależności od długości fali. Widmo promieniowania widzialnego 620 nm ~ 750 nm przenika głębiej niż widmo widzialnego światła niebieskiego i zielonego. NASA poinformowała, że promieniowanie bliskiej podczerwieni o długości 940 nm może przenikać przez skórę do 23 cm. Głębokość penetracji ma ścisły związek z efektem leczenia.
Aby lepiej zrozumieć, jaki związek ze skutecznością terapii ma głębokość, na którą wnika światło w ciało, warto przypomnieć, w jaki sposób punkty akupunkturowe są powiązane z systemem meridianów. Grupa badawcza Pankratova, rosyjskiego badacza zajmującego się terapią światłem odkryła, że układ meridianów ludzkiego ciała powoduje spastyczność. Jego zespół odkrył, że światło działa w następujący sposób na skórę: „Naukowcy odczuli silny sygnał świetlny z punktu znajdującego się około 10 cm pod powierzchnią, którą poddano napromieniowaniu. Naukowcy byli zaskoczeni, gdy odkryli lokalizację źródła światła, które rozprzestrzeniło się pod ludzką skórą…”
Doktor Pankratov stwierdził, że „najbardziej zaskakującym faktem jest to, że „część światłoczuła” jest identyczna z dobrze znanym punktem akupunkturowym”. Pankratow podsumował to w następujący sposób: „Kiedy pewna część ciała jest wystawiona na działanie promieniowania widzialnego i bliskiej podczerwieni, światło może poruszać się daleką ścieżką wzdłuż układu meridianów. Nasze ciało, podobnie jak układ światłowodowy, posiada system dystrybucji światła”.
Dowód, że LLLT (Low Level Laser Therapy) jest skuteczne w leczeniu
LLLT wspomaga regenerację komórek organizmu, a reakcja ta utrzymuje się przez pewien czas nawet po usunięciu światła. Według badań Tiiny Karu z Rosji dowód na to, że to źródło światła poprawia metabolizm, jest wspierany przez biologiczny i chemiczny szlak metaboliczny, w którym ATP jest wytwarzane przez każde mitochondrium dzięki enzymowi absorbującemu światło. Efekty to:
- regeneracja komórek
- poprawa krążenia
- skuteczne odprowadzanie toksyn
Metabolizm jest bardzo ważnym dla zdrowia procesem, który mówi nam o szerokim zakresie skutecznego leczenia światłem, a proces leczenia całego organizmu rozpoczyna się w pojedynczej komórce.
Enzym oksydazy cytochromu C
Gdy tylko tkanki zostaną naświetlone promieniowaniem widzialnym i promieniowaniem bliskiej podczerwieni o określonym spektrum długości fali, oksydaza cytochromu, enzym znajdujący się w mitochondriach, powoduje zwiększenie transportu elektronów, co wzmaga syntezę ATP, czyli energii. Wszystko to dzieje się w mitochondriach, czyli
„elektrowniach komórkowych”, które wykorzystują tlen, światło i składniki odżywcze, do produkcji energii.
ATP
Działanie oksydazy cytochromu wzmaga syntezę ATP (trójfosforanu adenozyny). Posiadanie większej ilości ATP oznacza, że organizm ma dużo energii. Im więcej energii ma organizm, tym szybciej i łatwiej leczy się i utrzymuje równowagę odpornościową. Badanie dr Whelana na temat ATP jest finansowane przez NASA, a sedno sprawy jest następujące: „Promieniowanie bliskiej podczerwieni doskonale nadaje się do zwiększenia energii komórkowej. Dostarcza energii tkankom i przyspiesza gojenie.” Tiina Karu podkreśla również znaczenie ATP, pisząć: „ATP jest cząsteczką sygnalizacyjną, która nie tylko wytwarza energię w komórce, ale także pomaga w sygnalizacji między komórką a tkankami w ciele”.
DNA
O rozwoju i śmierci komórek decyduje DNA (zjawisko apoptozy). W każdej komórce znajduje się „program”, który wpływa też na sygnalizację komórek. Doktor Whelan wyjaśnia, w jaki sposób określone spektrum długości fali promieniowania widzialnego i bliskiej podczerwieni dotyczy komórki i DNA. W syntezie DNA komórki włóknistej α i komórki mięśniowej wykorzystano czerwony kolor promienia widzialnego i dwa widma promieniowania bliskiej podczerwieni, które pięciokrotnie zwiększyły syntezę komórek mięśniowych.”
Bibliografia
LLLT (Low Level Laser Therapy)
1.”Light therapy : Light effective in curing pain „Len Saputo, MD, Alternative Medicine Magazine, 2003, Jan/Feb
2.NASA Press Release: „NASA Space Technology Shines Light on Healing”, 2000 Dec 18th
www.photonicenergetics.com/NASA%20Light%20Healing.pdf
3.“THOR Low Level Laser Therapy (LLLT) for Wound Healing,” www.thorlaser.com/wound/clinical-research.htm
4.“Light Coherence,” Tiina I. Karu, www.photobiology.info/Coherence.html
5.“NASA Effect of Light-emitting Diode Irradiation on Wound Healing,” Harry T. Whelan MD, et al,
Journal of Clinical Laser Medicine & Surgery, Volume 19, Number 6, 2001
6.Two reference articles:
• “Photobiology of low-power laser effects.” Tiina Karu, Health Physics Vol. 56 No. 5 1989
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2651364
• “Cellular mechanism of low level laser therapy: New Questions,” Tiina I. Karu
7.3 reference articles:
•“NASA space technology, shines light on cure” www.laserthera.com/press_release_3.htm or
http://www.photonicenergetics.com/NASA%20Light%20Healing.pdf
• “LED brings relief to young cancer patients; NASA technology used for plant growth now in clinical trials.” NASA News Release, November 05, 2003
www.nasa.gov/centers/marshall/news/news/releases/2003/03-199.html
• • NASA LED technology brings relief to clinical trials ”
“www.nasa.gov/home/hqnews/2003/nov/HQ_03366_clinical_trials.html
8.“NASA LED to prevent oral mucositis in child bone marrow transplant patients,” Harry T. Whelan, M.D., et al, Journal of Clinical Laser Medicine and Surgery,
Volume 20, Number 6, 2002
9.“Laser Research : study on green light regarding oral mucositis.”
http://www.rj-laser.com/laser_therapy_oral_mucositis.htm
10.“Increased fibroblast proliferation induced by light emitting diode and low power laser irradiation,”
Vinck EM, Cagnie BJ, Cornelissen MJ, Declercq HA, Cambier, DC, L, Lasers Med Sci, 2003, https://www.researchgate.net/publication/10605217_Increased_fibroblast_proliferation_induced_by_light_emitting_diode_and_low_power_laser_irradiation
11.4 references:
• “Light therapy tackles eye injuries,” https://www.newscientist.com/article/dn2525-light-therapy-tackles-eye-injuries/
• “Light therapy prevents eye injury and treats blindness in rats
„Wisconsin university medical school Release, March 04 2003 (No longer available online)
• “Therapeutic photobiomodulation for methanol-induced retinal toxicity” J.T. Ells, et al, PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), March 18, 2003, vol. 100, no. 6, 3439–3444
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC152311/
• “NASA can turn the tables in blindness using light therapy.,” July 10, 2002,
12.“Using light to cure,” Dr. Sherry Roger, Total Wellness, January 2005
13.“Result of near-infrared ray light therapy —Nikken’s new Kenko Wave,” Bipin Deshpande, MBBS, DVD, 20th World Congress of Dermatology, Paris, July 2002
14.“Improvement of pain and disability in elderly patinetes with degenerative osteoarthritis of the knee treated with narrow-band light therapy,” Jean Stelian, MD, Israel Gil, MD, Beni Habot, MD, Michal Rosenthal, MD, Julian Abromovici, MD, NathaliaKutok, MD, and Auni Khahil, MD, Journal of the American Geriatrics Society, 40 23–26 1992 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1727843
15.“LED light therapy smoothens wrinkles, and increases collagen without pain and heat,” Jane Schwanke,
Cosmetic Surgery Times Special Reports, May 1, 2004
16.“Regulation of skin collagen metabolism in vitro using a pulsed 660nm LED light source : Clinical Correlation with a Single-Blinded Study,” Daniel Barolet, et al, The Society for Investigative Dermatology, 2009 www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15341749
17.“Multiple roles of cytochrome C oxidase in mammalian cells under action of red and IR-A radiation ,”
Tinna I. Karu, Life, 62(8): 607–610, August 2010
18.“NASA Light-Emitting Diode medical program – progress in space flight and terrestrial applications „, Whelan et al. AIP Conference Proceedings Vol 504 (1) pp. 37–43, January 19 2000
https://pdfs.semanticscholar.org/832f/e1bc78de63b5612831e2cf5980c88faceb78.pdf
Nogier Frequencies
1.Heat and other light energy. Charles T. McGee, MD, 2000 ISBN #0–9636979–6–X (Also a reference for the applications of specific Nogier Frequencies)
2.Auriculotherapy Manual, Terry Oleson, 3rd edition, 2003 ISBN #0 443 07162 4
Color Therapy
1.Compulsory Vaccination, A Menace to Personal Liberty, J.M. Peebles, MD 1900,