Inhalacje wodorem molekularnym: terapia ubytku słuchu spowodowanego hałasem
Publikacja: Front. Cell. Neurosci., 01 June 2021
Autorzy: Anette Elisabeth Fransson, Pernilla Videhult Pierre, Marten Risling, Göran Frans Emanuel Laurell
1Department of Surgical Sciences, Uppsala University, Uppsala, Sweden
2Department of Neuroscience, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden
3Department of Clinical Science, Intervention and Technology, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden
Abstrakt:
Ekspozycja na hałas jest najważniejszym zewnętrznym czynnikiem powodującym nabyte ubytki słuchu u ludzi i jest silnie związana z produkcją reaktywnych form tlenu (ROS) w ślimaku. Wiele badań wykazało, iż podawanie związków o działaniu antyoksydacyjnym może łagodzić ubytki słuchu wywołany stresem oksydacyjnym. Jednakże, tradycyjna forma aplikacji leków do ucha wewnętrznego jest problematyczna i nie odniosła sukcesu w warunkach klinicznych. Dlatego też istnieje pilna potrzeba opracowania leczenia dla pacjentów po ostrych urazach akustycznych. Wodór cząsteczkowy ma działanie antyoksydacyjne, szybko dyfunduje, rozprzestrzeniając się ogólnoustrojowo po inhalacji.
Celem niniejszego badania było określenie skuteczności ochronnej pojedynczej dawki wodoru molekularnego na struktury ślimaka. Świnki morskie podzielono na sześć grup i uśmiercono bezpośrednio po lub w 1 lub 2 tygodniu. Zwierzęta były eksponowane na szerokopasmowy hałas przez 2 h, po czym następowała 1h inhalacja 2% wodoru molekularnego lub powietrza.
Przed ekspozycją na hałas i przed uśmierceniem mierzono progi słyszalności. 2 tygodnie po ekspozycji na hałas progi słyszalności były istotnie niższe u zwierząt poddanych działaniu wodoru molekularnego, z istotnym zachowaniem komórek rzęsatych zewnętrznych w całym ślimaku. Kwantyfikacja immunoreaktywności synaptofizyny wykazała, iż inhalacja wodorem cząsteczkowym działała protekcyjnie na komórki rzęsate wewnętrzne ślimaka zawierające synaptofizynę. Efekt terapeutyczny wodoru molekularnego może wzrosnąć poprzez nasilenie częstotliwości inhalacji.
Ten model zwierzęcy może nie odzwierciedlać warunków występujących u ludzi, rekomendowane jest przeprowadzenie dodatkowych badań na ludziach.
Link do publikacji: >> KLIKNIJ <<