Zadzwoń Zadzwoń

Fotobiomodulacja na forum medycznym w siedzibie ONZ

Korzyści wynikające ze stosowania fotobiomodulacji PBM zostały zaprezentowane na forum medycznym Global Health Impact Forum w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Podczas wystąpienia prowadzący przystępnie wytłumaczył czym jest fotobiomodulacja (ang. photobiomodulation) i jak działa. Photo- oznacza światło, bio – życie, modulation czyli modulacja oznacza, że ​​za pomocą terapii świetlnej możemy stymulować lub hamować procesy zachodzące w komórkach. Terapia światłem bliskim podczerwieni polega na zastosowaniu światła monochromatycznego, czyli jednobarwnego i wykorzystaniu jego wpływu na komórki organizmu. Nauką zajmującą się wpływem specyficznego promieniowania na system biologiczny jest fotobiologia. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 

Fotobiomodulacja – szansa na odzyskanie zdrowia

Stosując odpowiednią długość i intensywność fali we właściwym miejscu przez odpowiedni czas oraz we właściwych odstępach czasu, można zwiększyć szybkość i jakość procesów naprawczych zachodzących w tkankach.

Wykorzystanie fotobiomodulacji pozwala:

 • zmniejszyć stan zapalny
 • zmniejszyć obrzęk
 • wywołać efekt przeciwbólowy

 

Wiele badań klinicznych opublikowanych w renomowanych czasopismach medycznych dotyczy skręceń, naciągnięć i uszkodzeń stawów, które często dotyczą sportowców. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu fotobiomodulacji u sportowców, kliknij TUTAJ.

Fotobiomodulacja może być również z powodzeniem wykorzystywana w leczeniu:

 • skutków ubocznych chemioterapii takich jak zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
 • ból neuropatyczny
 • półpasiec
 • neuralgia nerwu trójdzielnego
 • niegojące się rany, takie jak rany cukrzycowe
 • owrzodzenia żylne
 • odleżyny
 • obrzęk limfatyczny, pierwotny obrzęk limfatyczny, obrzęk limfatyczny po mastektomii
 • szereg patologii stomatologicznych lub tuż po zabiegach ortodontycznych

 

Jak działa fotobiomodulacja PBM?

Fotobiomodulację z powodzeniem można porównać do fotosyntezy u roślin. Ludzie, podobnie jak rośliny, również są podatni na działanie światła, a wykorzystanie wpływu światła na organizm człowieka nie jest niczym nowym i jest powszechnie wykorzystywane. Wpływ światła na organizm człowieka można zauważyć chociażby w wyniku procesu opalania. W okresie letnim organizm wykorzystuje światło słoneczne, aby syntetyzować witaminę D. Niebieskie światło stosowane jest do neutralizowania żółtaczki u noworodków, a dermatolodzy stosują światło ultrafioletowe w leczeniu łuszczycy i bielactwa. Dlaczego więc nie wykorzystać terapii świetlnej w leczeniu innych chorób?

 

Fotobiomodulacja w rekomendacjach WHO

Podczas konferencji medycznej Global Health Impact Forum prowadzący wspomniał o tym, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje stosowanie niskopoziomowej terapii fotobiomodulacyjnej w zwalczaniu bólu szyi.

W trakcie prelekcji zaprezentowano badanie pokazujące wykorzystanie fotobiomodulacji po zawale mięśnia sercowego. Badanie zostało przeprowadzone poprzez naświetlanie ściany klatki piersiowej. W przypadku serca po zawale, które poddano naświetlaniu zaobserwowano znaczącą poprawę. Korzystny wpływ fotobiomodulacji zaobserwowano także u pacjentów po przebyciu  urazowego uszkodzenia mózgu, które jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności dzieci i młodych dorosłych w USA. Do urazowego uszkodzenia mózgu dochodzi najczęściej podczas wypadku w trakcie uprawiania sportu, np. upadku z deskorolki czy roweru lub w wyniku wypadku drogowego. Po zastosowaniu fotobiomodulacji po przebyciu urazowego uszkodzenia mózgu zaobserwowano znacznie zmniejszone deficyty ruchowe już po pojedynczym zabiegu fotobiomodulacji wykonanym 4h po urazie w porównaniu do grupy, która nie została poddana terapii PBM.

 

Fotobiomodulacja a zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

Przeprowadzono 24 badania kliniczne pokazujące wpływ fotobiomodulacji na zmniejszenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Efekt ten występuje u pacjentów z rakiem głowy i szyi po radioterapii i chemioterapii w wysokich dawkach. Multinational Association for Supportive Cancer Care – międzynarodowa, interdyscyplinarna organizacja zajmującą się praktyką, edukacją i badaniami nad opieką wspierającą w chorobach nowotworowych wydała oświadczenie, aby każdy pacjent leczony onkologicznie otrzymujący chemioterapię lub radioterapię w wysokich dawkach był poddawany niskopoziomowej terapii PBM[1]. W badaniach klinicznych wykazano, że PBM zmniejsza ciężkie zapalenie błony śluzowej i ból u pacjentów onkologicznych, ale potrzebne są badania, które określą możliwość wykorzystania tej terapii w warunkach klinicznych[2].

 

Fotobiomodulacja szansą dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej

Na forum medycznym ONZ zaprezentowano korzystny wpływ fotobiomodulacji na pacjentów z trudno gojącymi się ranami, takimi jak stopa cukrzycowa. Zastosowanie fotobiomodulacji u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej wpłynęło na przyspieszenie gojenia się ran w porównaniu do grupy pacjentów, u których nie stosowano fotobiomodulacji. Potwierdzają to również badania przeprowadzone przez Sutton E. i współpracowników Wydziału Nauk o Zdrowiu Western University w Kanadzie[3]. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym zakresie.

 

Fotobiomodulacja w walce z bólem

Podczas wystąpienia zaprezentowano badania potwierdzające korzystny wpływ fotobiomodulacji w walce z bólem, m. in. u pacjentów z bólem szyi. W badaniach klinicznych wykazano również, że PBM zmniejsza ból bezpośrednio po leczeniu w ostrym bólu szyi i do 22 tygodni po zakończeniu leczenia u pacjentów z przewlekłym bólem szyi[4].

Do chwili obecnej przeprowadzono ponad 4000 badań naukowych dotyczących wpływu fotobiomodulacji na organizm człowieka i możliwości wykorzystania jej w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że terapia świetlna może być szansą dla wielu pacjentów na szybszy powrót do zdrowia.

Link do całego wystąpienia na temat fotobiomodulacji na forum medycznym Global Health Impact Forum w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych znajdziesz tutaj.

 

Wypróbuj zabieg fotobiomodulacji – umów się na wizytę już dziś!

 

[1] Zadik Y et al.; Mucositis Study Group of the Multinational Association of Supportive Care in Cancer/International Society of Oral Oncology (MASCC/ISOO). Systematic review of photobiomodulation for the management of oral mucositis in cancer patients and clinical practice guidelines. Support Care Cancer. 2019 Oct;27(10):3969-3983. doi: 10.1007/s00520-019-04890-2. Epub 2019 Jul 8. PMID: 31286228.

[2] Oberoi S, Zamperlini-Netto G, Beyene J, Treister NS, Sung L. Effect of prophylactic low level laser therapy on oral mucositis: a systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2014 Sep 8;9(9):e107418. doi: 10.1371/journal.pone.0107418. PMID: 25198431; PMCID: PMC4157876.

[3] Sutten E. et al Photobiomodulation and diabetic foot and lower leg ulcer healing: A narrative synthesis. Foot (Edinb). 2021 Sep;48:101847. doi: 10.1016/j.foot.2021.101847. Epub 2021 Jul 9. PMID: 34390946.

[4] Chow RT, Johnson MI, Lopes-Martins RA, Bjordal JM. Efficacy of low-level laser therapy in the management of neck pain: a systematic review and meta-analysis of randomised placebo or active-treatment controlled trials. Lancet. 2009 Dec 5;374(9705):1897-908. doi: 10.1016/S0140-6736(09)61522-1. Epub 2009 Nov 13. Erratum in: Lancet. 2010 Mar 13;375(9718):894. PMID: 19913903.

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.