Covid i burza cytokin – jak sobie pomóc?
COVID-19 I BURZA CYTOKIN – JAK WALCZYĆ Z POWIKŁANIAMI PO KORONAWIRUSIE?
Jeśli po przejściu Covid-19 wciąż odczuwasz dolegliwości, takie jak duszności, brak siły i zmęczenie, może być za to odpowiedzialna tzw. burza cytokin w organizmie. Koronawirus może wywołać nadmierną reakcję układu immunologicznego, przez co choroba się rozwija i nawet po wyleczeniu trudno wrócić do formy.
Covid-19 – czym są cytokiny?
Cytokiny to rodzaj białek wydzielanych przez leukocyty (komórki odpornościowe), które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu na patogen. Wywołują stan zapalny, którego celem jest obrona organizmu. Stan zapalny jest niezbędny, aby usunąć czynnik chorobotwórczy. W przypadku Covid-19 problemem jest nadmierna reakcja zapalna organizmu, wywołująca hiperzapalenie, co wiąże się z radykalnym pogorszeniem stanu zdrowia. Wywołanie stanu zapalnego, który może wymknąć się spod kontroli układu immunologicznego oznacza, że to nasz własny organizm „niszczy” płuca przy zakażeniu koronawirusem. W efekcie ledwo oddychasz, nie masz siły by dojść z pokoju do łazienki, a wejście na pierwsze piętro to nie lada wyczyn. Nadmierna produkcja cytokin skutkuje też nadciśnieniem krwi i innymi powikłaniami po Covid-19.
Zespół pocovidowy – objawy
Po przejściu koronawirusa i wywoływanej nim choroby Covid-19, część osób zmaga się z powikłaniami. Nazywa się je: „zespołem pocovidowym”, „zespołem covidowym”, „po-ostrym zespołem covidowym” czy „manifestacją po-covidową”. Ozdrowieńcy doświadczają następujących objawów:
- zmęczenie (58%)
- bóle głowy (44%)
- problemy z koncentracją (27%),
- wypadanie włosów (25%),
- duszności, problemy z oddychaniem (24%),
- trwałe zaburzenia smaku (23%),
- trwała utrata węchu (21%),
- przyspieszony oddech (21%),
- przewlekły kaszel (19%),
- bóle stawów (19%).
Poza tym po przejściu Covid-19 można odczuwać także zaburzenia sercowo-naczyniowe, zespół chronicznego zmęczenia, powikłania neurologiczne, problemy z nerkami, a nawet depresję. Za znaczną część tych powikłań odpowiada właśnie burza cytokinowa w organizmie.
Terapia wodorem molekularnym – sposób na powikłania
W badaniach naukowych wykazano, że podczas ostrej infekcji koronawirusa w organizmie dochodzi do masowego uwalniania pewnego typu cytokin (głównie interleukin IL-6, IL-8 i IL-10), przede wszystkim w płucach. Skoro więc nadmierna reakcja cytokinowa szkodzi bardziej niż sam wirus, naukowcy podjęli próby jej wyhamowania, a z pomocą przyszedł wodór (H2).
W badaniach wykazano, że jego zastosowanie w inhalacjach, może zapobiegać pogorszeniu się stanu układu oddechowego. Wodór cząsteczkowy, zwany też molekularnym, okazuje się być najsilniejszym antyoksydantem jaki odkryto do tej pory. Zmniejsza reakcję zapalną, czyli efekt „burzy cytokinowej”, która jest związana z przebiegiem choroby Covid-19. Działa też przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, niwelując nadmiar szkodliwych wolnych rodników. Dodatkowo przyczynia się do zahamowania duszności i zmęczenia, a zastosowany w rekonwalescencji po covid‑19 przyśpiesza regenerowanie się organizmu i tym samym umożliwia szybszy powrót do normalnego życia.
Dotychczas inhalacje wodorem molekularnym nie były dostępne w Polsce, ale teraz to się zmieniło. W Centrum Terapii Studio Sante mamy już opracowane przez koreańskich naukowców urządzenie H-1200, które posiada certyfikat amerykańskiej rządowej Agencji Żywności i Leków (FDA). Urządzenie pozwala na inhalacje optymalną mieszanką wodoru i tlenu w proporcjach: 66,66% wodoru i 33,33% tlenu. Wodór przenika do wszystkich komórek ciała w ciągu zaledwie 20 minut, wykazując działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne.
Rekonwalescencja po covid zajmuje średnio 25-50 dni. Jednak według zagranicznych badań klinicznych można ją przyśpieszyć nawet do 3-8 dni, stosując właśnie inhalacje wodorem. Przyjdź do Centrum Terapii Studio Sante i umów się już teraz na terapię, która pomoże Ci w szybszym powrocie do formy po Covid-19.