Co to jest ATP i dlaczego jest tak ważne?
Jeśli trenujesz jakikolwiek sport, to na pewno słyszałeś o ATP. Energia to coś, co jest bardzo potrzebne sportowcom. Ale czy wiesz skąd się bierze? Jak to się dzieje, że Twój organizm ma więcej lub mniej energii? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest, jak powstaje i do czego służy ATP oraz jaki ma wpływ na Twoje treningi, wydolność i wyniki. A także, jak zwiększyć produkcję ATP w Twoim organizmie, by łatwiej było Ci pokonać konkurentów? Gotowi? Do biegu… Start!
Czym jest ATP?
ATP to skrót oznaczający związek chemiczny: adenozynotrifosforan. Jest to główny i uniwersalny nośnik energii w organizmie. Cząsteczka ATP składa się z adeniny, rybozy i trzech reszt fosforanowych. Posiada specjalne, wysokoenergetyczne wiązania chemiczne, dzięki czemu możliwe jest produkowanie energii w procesach biochemicznych. Gdy dochodzi do rozpadu cząsteczki, odłączana jest jedna reszta fosforanowa. Z tej przemiany powstaje związek chemiczny ADP, z którego następnie powstaje ATP.
ATP – skąd się bierze?
Energia w postaci ATP jest produkowana w mitochondriach, czyli specjalnych organellach, znajdujących się w komórkach naszego ciała. Można je porównać do elektrowni produjących energię, ale na poziomie komórkowym. ATP powstaje w reakcji fosforylacji, która może przebiegać w sposób:
- substratowy
- oksydacyjny
- fotosyntetyczny (nie u ludzi).
Twój organizm może rozpocząć produkcję ATP z różnych substratów, w reakcjach tlenowych i beztlenowych. A dzieje się to w zależności od rodzaju, intensywności i czasu trwania aktywności fizycznej. I – oczywiście – od dostępnych aktualnie w organizmie składników odżywczych.
ATP – w treningu
ATP nie jest magazynowane w organizmie, co oznacza, że Twoje ciało nie produkuje go „na zapas”. Magazynuje natomiast składniki, z którego ATP może zostać wyprodukowane, takie jak glikogen w mięśniach czy tkankę tłuszczową. Tu dochodzimy do pytania, skąd brać energię na trening?
Jak mieć więcej energii?
Od Twojego przygotowania, intensywności treningu, sposobu odżywiania zależy, w jaki sposób i jak sprawnie przebiega produkcja ATP, czyli – innymi słowy – czy masz mało czy dużo energii, i na jak długo Ci jej wystarczy. Aby powstały zapasy glikogenu, musisz dostarczać organizmowi węglowodanów, bo to najlepsze paliwo dla mięśni. Istnieje jeszcze jeden sposób, by zwiększyć produkcję ATP w organizmie – są to zabiegi fotobiomodulacji.
Udowodniono, że światło o określonej długości i częstotliwości aktywuje zwiększoną produkcję ATP w organizmie, a dodatkowo poprawia krążenie krwi. Uważa się, że w niedługim czasie terapia światłem może stać się nawet nową formą dopingu (zobacz LINK = do nowego artykułu nr 05). Chcesz odczuć te efekty na własnej skórze? Zapraszamy do wypróbowania zabiegów fotobiomodulacji!