Wpływ terapii diodami elektroluminescencyjnej 830 nm na ostrą opryszczkę Zoster Ophthalmicus: badanie pilotażowe
Tytuł Artykułu: Wpływ terapii diodami elektroluminescencyjnej 830 nm na ostrą opryszczkę Zoster Ophthalmicus: badanie pilotażowe
Tytuł Artykułu: Wpływ terapii diodami elektroluminescencyjnej 830 nm na ostry półpasiec oczny: badanie pilotażowe
Tytuł angielski: The Effects of 830 nm Light-Emitting Diode Therapy on Acute Herpes Zoster Ophthalmicus: A Pilot Study
Autorzy: Kui Young Park, Tae Young Han1 , In Su Kim, In Kwon Yeo, Beom Joon Kim, Myeung Nam Kim Department of Dermatology, Chung-Ang University College of Medicine, 1 Department of Dermatology, Eulji General Hospital, Seoul, Korea
Publikacja: Ann Dermatol Vol. 25, No. 2, 2013
Streszczenie:
Tło – Zmiany skórne i ból są najbardziej charakterystycznymi cechami półpaśca. Terapia diodami elektroluminescencyjnymi (LED) jest skutecznym leczeniem znanym z efektów gojenia się ran.
Cel – Ustalenie, czy leczenie LED wpływa na gojenie się ran i ostry ból w ostrej opryszczce półpaśca.
Metody – Do badania zrekrutowaliśmy 28 kolejnych koreańskich pacjentów z ostrym półpaścem. W grupie kontrolnej (grupa A) 14 pacjentów otrzymywało famcyklowir doustnie. W grupie eksperymentalnej (grupa B) 14 pacjentów otrzymywało doustnie famcyklowir i fototerapię LED 830 nm w dniach 0, 4, 7 i 10. Aby oszacować czas gojenia się ran, zmierzyliśmy czas od powstania pęcherzyka do momentu, w którym skorupa zmiany odpadła. Wizualna skala analogowa (VAS) została wykorzystana do oszacowania bólu w dniach 4, 7, 10 i 14.
Wyniki – Średni czas potrzebny na gojenie się ran wynosił 13,14±2,34 dnia w grupie B i 15,92±2,55 dnia w grupie A (p= 0,006). Od 4 dnia średni wynik VAS wykazał większą poprawę w grupie B w porównaniu z grupą A. Zaobserwowano marginalną, ale nie statystycznie istotną różnicę, w wynikach VAS między obiema grupami (p= 0,095).
Konkluzja:
Leczenie LED ostrego półpaśca ocznego prowadzi do szybszego gojenia się ran i niższego wskaźnika bólu.
Słowa kluczowe: Półpasiec oftalmicus, Dioda elektroluminescencyjna
Źródło publikacji: Photodermatol Photoimmunol Photomed 2016; >> KLIKNIJ TUTAJ <<