Zadzwoń Zadzwoń

Woda bogata w wodór jako modulator mikroflory jelitowej

Publikacja: Journal of Functional Foods. 22.12.2020

Autor: Sergej M. Ostojic. – FSPE Applied Bioenergetics Lab, University of Novi Sad, Novi Sad, Serbia

Streszczenie: Woda bogata w wodór (HRW) to innowacyjny napój funkcjonalny, który zapewnia wiele korzyści dla zdrowia człowieka, w tym dobrą żywotność jelit i regulację mikroflory jelitowej. Źródło wodoru cząsteczkowego, HRW, może być dogodną pożywką do dostarczania tego bioaktywnego gazu do przewodu pokarmowego i być może modulować aktywność zarówno bakterii wytwarzających wodór, jak i zużywających wodór, licznych członków mikroflory jelitowej. Niniejszy artykuł podsumowuje wyniki poprzednich badań oceniających reakcję mikroflory jelitowej na spożycie HRW oraz omawia możliwe mechanizmy i konsekwencje medyczne tej interakcji. Wydaje się, że tylko kilka randomizowanych, kontrolowanych badań sprawdzało, w jaki sposób picie HRW wpływa na mikrobiotę jelitową, a wszystkie badania zostały opublikowane od 2018 roku. W większości badań zaobserwowano indukowaną przez HRW ochronę integralności bariery jelitowej i zwiększenie aktywności bakterii wytwarzających maślan, przy czym HRW łagodziło kliniczne objawy zaburzeń mikroflory jelitowej, w tym częstość biegunek, masę ciała i utratę płynów. Jednak żadne wieloośrodkowe badanie o dużej mocy nie oceniało dotychczas skuteczności spożywania HRW w powszechnych chorobach przewodu pokarmowego dotyczących flory jelitowej, w tym zapaleniu jelit, zespole jelita drażliwego, zapaleniu żołądka i jelit oraz zapaleniu okrężnicy pochodzenia zakaźnego. HRW może być nowym związkiem, który może regulować homeostazę endogennego H2 i modulować mikroflorę jelitową.

Chociaż w powyższych badaniach pilotażowych stwierdzono, że HRW moduluje mikroflorę jelitową, nie należy go klasyfikować ani jako prebiotyk, ani probiotyk ze względu na bardziej złożone i odmienne zachowanie H2 w jelitach. HRW można raczej nazwać „hydrobiotykiem”- unikalnym związkiem, którego celem jest kompensacja i stabilizacja poziomu H2 w jelitach. Brak równowagi w obiegu wodoru w jelitach jest uznawany za czynnik ryzyka kilku chorób, w tym zespołu jelita drażliwego, nieswoistego zapalenia jelit (IBD), otyłości i choroby Parkinsona.

Wnioski: Chociaż w powyższych badaniach pilotażowych stwierdzono, że HRW moduluje mikroflorę jelitową, nie należy go klasyfikować ani jako prebiotyk, ani probiotyk ( np . żywe mikroorganizmy, które rzekomo poprawiają lub przywracają florę jelitową) ze względu na bardziej złożone i odmienne zachowanie H2 w jelitach. HRW można raczej nazwać „ hydrobiotykiem” , unikalnym związkiem, którego celem jest kompensacja i stabilizacja poziomu H2 w jelitach. Brak równowagi w obiegu wodoru w jelitach jest uznawany za czynnik ryzyka kilku chorób, w tym zespołu jelita drażliwego, nieswoistego zapalenia jelit (IBD), otyłości i choroby ParkinsonaWstępne wyniki sugerują, że HRW może pozytywnie wpływać na mikroflorę jelitową. Jednak twierdzenie to ma nadal bardzo ograniczony zakres ze względu na niewielką ilość pracy wykonanej w tej dziedzinie i wiele nierozwiązanych biomedycznych atrybutów zużycia HRW. Obiecujące wyniki badań pilotażowych uzasadniają jednak dalsze wysiłki naukowe w tym kierunku.

HRW może być obiecującym napojem funkcjonalnym, który może precyzyjnie dostroić endogenną homeostazę H2 i uregulować pracę mikroflory jelitowej.

Link do publikacji: >> KLIKNIJ << 

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.