Zadzwoń Zadzwoń

Penetracja energii fotonicznej w bliskiej podczerwieni: czy fototerapia w podczerwieni może skutecznie dotrzeć do ludzkiego mózgu?

Tytuł artykułu: Penetracja energii fotonicznej w bliskiej podczerwieni: czy fototerapia w podczerwieni może skutecznie dotrzeć do ludzkiego mózgu?

Tytuł angielski:Near-infrared photonic energy penetration: can infrared phototherapy effectively reach the human brain?”

Autorzy: Theodore A Henderson1,2 Larry D Morries2 1 The Synaptic Space, Centennial, CO, USA; 2 Neuro-Laser Foundation, Lakewood, CO, USA

Opublikowano: Neuropsychiatric Disease and Treatment 2015:11 2191–2208

Streszczenie: Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) jest rosnącym problemem zdrowotnym wpływającym na ludność cywilną i personel wojskowy. Badania przyniosły lepsze zrozumienie patofizjologii TBI, ale skuteczne metody leczenia nie zostały przedstawione. Światło bliskiej podczerwieni (NIR) okazało się obiecujące w modelach zwierzęcych zarówno TBI, jak i udaru. Pozostaje jednak niejasne, czy wystarczająca ilość energii fotonicznej może zostać dostarczona do ludzkiego mózgu, aby uzyskać korzystny efekt. W artykule omówiono patofizjologię TBI i omówiono fizjologiczne efekty NIR w kontekście tej patofizjologii. Istotne aspekty właściwości fizycznych NIR, szczególnie w odniesieniu do jego interakcji z tkanką, stanowią tło dla zrozumienia tego krytycznego problemu przenikania światła przez tkankę. Nasze ostatnie badania tkanek nie wykazują przenikania niskiego poziomu energii NIR przez 2 mm skóry lub 3 cm czaszki i mózgu. Jednak przy 10–15 W 0,45%–2,90% światła 810 nm przenikało 3 cm tkanki. Urządzenie 15 W 810 nm (ciągłe lub bez impulsowe) NIR dostarczało 2,9% gęstości mocy powierzchniowej. Pulsowanie z częstotliwością 10 Hz zmniejszyło dawkę światła dostarczanego na powierzchnię o 50%, ale 2,4% energii powierzchniowej osiągnęło głębokość 3 cm. Około 1,22% energii światła 980 nm przy 10–15 W przeniknęło do 3 cm. Dane te są analizowane w kontekście literatury dotyczącej penetracji NIR o małej mocy, w której mniej niż połowa z 1% energii powierzchniowej może osiągnąć głębokość 1 cm. NIR w zakresie mocy 10–15 W przy 810 i 980 nm może zapewnić fluencję w zakresie, który okazał się biologicznie korzystny na głębokości 3 cm. W artykule towarzyszącym dokonuje się przeglądu danych klinicznych dotyczących leczenia pacjentów z przewlekłym TBI w kontekście aktualnej literatury.

Słowa kluczowe: podczerwień, urazowe uszkodzenie mózgu, TBI, laser klasy IV, zaburzenia snu, depresja

 

Źródło publikacji: https://www.drstephenstokes.com/uploads/7/6/8/1/7681428/laser_and_the_brain.pdf

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.