Penetracja energii fotonicznej w bliskiej podczerwieni: czy fototerapia w podczerwieni może skutecznie dotrzeć do ludzkiego mózgu?

Tytuł artykułu: Penetracja energii fotonicznej w bliskiej podczerwieni: czy fototerapia w podczerwieni może skutecznie dotrzeć do ludzkiego mózgu?

Tytuł angielski:Near-infrared photonic energy penetration: can infrared phototherapy effectively reach the human brain?”

Autorzy: Theodore A Henderson1,2 Larry D Morries2 1 The Synaptic Space, Centennial, CO, USA; 2 Neuro-Laser Foundation, Lakewood, CO, USA

Opublikowano: Neuropsychiatric Disease and Treatment 2015:11 2191–2208

Streszczenie: Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) jest rosnącym problemem zdrowotnym wpływającym na ludność cywilną i personel wojskowy. Badania przyniosły lepsze zrozumienie patofizjologii TBI, ale skuteczne metody leczenia nie zostały przedstawione. Światło bliskiej podczerwieni (NIR) okazało się obiecujące w modelach zwierzęcych zarówno TBI, jak i udaru. Pozostaje jednak niejasne, czy wystarczająca ilość energii fotonicznej może zostać dostarczona do ludzkiego mózgu, aby uzyskać korzystny efekt. W artykule omówiono patofizjologię TBI i omówiono fizjologiczne efekty NIR w kontekście tej patofizjologii. Istotne aspekty właściwości fizycznych NIR, szczególnie w odniesieniu do jego interakcji z tkanką, stanowią tło dla zrozumienia tego krytycznego problemu przenikania światła przez tkankę. Nasze ostatnie badania tkanek nie wykazują przenikania niskiego poziomu energii NIR przez 2 mm skóry lub 3 cm czaszki i mózgu. Jednak przy 10–15 W 0,45%–2,90% światła 810 nm przenikało 3 cm tkanki. Urządzenie 15 W 810 nm (ciągłe lub bez impulsowe) NIR dostarczało 2,9% gęstości mocy powierzchniowej. Pulsowanie z częstotliwością 10 Hz zmniejszyło dawkę światła dostarczanego na powierzchnię o 50%, ale 2,4% energii powierzchniowej osiągnęło głębokość 3 cm. Około 1,22% energii światła 980 nm przy 10–15 W przeniknęło do 3 cm. Dane te są analizowane w kontekście literatury dotyczącej penetracji NIR o małej mocy, w której mniej niż połowa z 1% energii powierzchniowej może osiągnąć głębokość 1 cm. NIR w zakresie mocy 10–15 W przy 810 i 980 nm może zapewnić fluencję w zakresie, który okazał się biologicznie korzystny na głębokości 3 cm. W artykule towarzyszącym dokonuje się przeglądu danych klinicznych dotyczących leczenia pacjentów z przewlekłym TBI w kontekście aktualnej literatury.

Słowa kluczowe: podczerwień, urazowe uszkodzenie mózgu, TBI, laser klasy IV, zaburzenia snu, depresja

 

Źródło publikacji: https://www.drstephenstokes.com/uploads/7/6/8/1/7681428/laser_and_the_brain.pdf

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.