Zadzwoń Zadzwoń

Inhalacje wodorem molekularnym: terapia ubytku słuchu spowodowanego hałasem

Publikacja: Front. Cell. Neurosci., 01 June 2021

Autorzy: Anette Elisabeth Fransson, Pernilla Videhult Pierre, Marten Risling, Göran Frans Emanuel Laurell

1Department of Surgical Sciences, Uppsala University, Uppsala, Sweden

2Department of Neuroscience, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden

3Department of Clinical Science, Intervention and Technology, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden

Abstrakt: 

Ekspozycja na hałas jest najważniejszym zewnętrznym czynnikiem powodującym nabyte ubytki słuchu u ludzi i jest silnie związana z produkcją reaktywnych form tlenu (ROS) w ślimaku. Wiele badań wykazało, iż podawanie związków o działaniu antyoksydacyjnym może łagodzić ubytki słuchu wywołany stresem oksydacyjnym. Jednakże, tradycyjna forma aplikacji leków do ucha wewnętrznego jest problematyczna i nie odniosła sukcesu w warunkach klinicznych. Dlatego też istnieje pilna potrzeba opracowania leczenia dla pacjentów po ostrych urazach akustycznych. Wodór cząsteczkowy ma działanie antyoksydacyjne, szybko dyfunduje, rozprzestrzeniając się ogólnoustrojowo po inhalacji.

Celem niniejszego badania było określenie skuteczności ochronnej pojedynczej dawki wodoru molekularnego na struktury ślimaka. Świnki morskie podzielono na sześć grup i uśmiercono bezpośrednio po lub w 1 lub 2 tygodniu. Zwierzęta były eksponowane na szerokopasmowy hałas przez 2 h, po czym następowała 1h inhalacja 2% wodoru molekularnego lub powietrza.

Przed ekspozycją na hałas i przed uśmierceniem mierzono progi słyszalności. 2 tygodnie po ekspozycji na hałas progi słyszalności były istotnie niższe u zwierząt poddanych działaniu wodoru molekularnego, z istotnym zachowaniem komórek rzęsatych zewnętrznych w całym ślimaku. Kwantyfikacja immunoreaktywności synaptofizyny wykazała, iż inhalacja wodorem cząsteczkowym działała protekcyjnie na komórki rzęsate wewnętrzne ślimaka zawierające synaptofizynę. Efekt terapeutyczny wodoru molekularnego może wzrosnąć poprzez nasilenie częstotliwości inhalacji.

Ten model zwierzęcy może nie odzwierciedlać warunków występujących u ludzi, rekomendowane jest przeprowadzenie dodatkowych badań na ludziach.

Link do publikacji: >> KLIKNIJ << 

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.