Zadzwoń Zadzwoń

Co to jest ATP i dlaczego jest tak ważne?

Jeśli trenujesz jakikolwiek sport, to na pewno słyszałeś o ATP. Energia to coś, co jest bardzo potrzebne sportowcom. Ale czy wiesz skąd się bierze? Jak to się dzieje, że Twój organizm ma więcej lub mniej energii? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest, jak powstaje i do czego służy ATP oraz jaki ma wpływ na Twoje treningi, wydolność i wyniki. A także, jak zwiększyć produkcję ATP w Twoim organizmie, by łatwiej było Ci pokonać konkurentów? Gotowi? Do biegu… Start!

Czym jest ATP?

ATP to skrót oznaczający związek chemiczny: adenozynotrifosforan. Jest to główny i uniwersalny nośnik energii w organizmie. Cząsteczka ATP składa się z adeniny, rybozy i trzech reszt fosforanowych. Posiada specjalne, wysokoenergetyczne wiązania chemiczne, dzięki czemu możliwe jest produkowanie energii w procesach biochemicznych. Gdy dochodzi do rozpadu cząsteczki, odłączana jest jedna reszta fosforanowa. Z tej przemiany powstaje związek chemiczny ADP, z którego następnie powstaje ATP.

ATP – skąd się bierze?

Energia w postaci ATP jest produkowana w mitochondriach, czyli specjalnych organellach, znajdujących się w komórkach naszego ciała. Można je porównać do elektrowni produjących energię, ale na poziomie komórkowym. ATP powstaje w reakcji fosforylacji, która może przebiegać w sposób:

  •     substratowy
  •     oksydacyjny
  •     fotosyntetyczny (nie u ludzi).

Twój organizm może rozpocząć produkcję ATP z różnych substratów, w reakcjach tlenowych i beztlenowych. A dzieje się to w zależności od rodzaju, intensywności i czasu trwania aktywności fizycznej. I – oczywiście – od dostępnych aktualnie w organizmie składników odżywczych.

ATP – w treningu

ATP nie jest magazynowane w organizmie, co oznacza, że Twoje ciało nie produkuje go „na zapas”. Magazynuje natomiast składniki, z którego ATP może zostać wyprodukowane, takie jak glikogen w mięśniach czy tkankę tłuszczową.  Tu dochodzimy do pytania, skąd brać energię na trening?

Jak mieć więcej energii?

Od Twojego przygotowania, intensywności treningu, sposobu odżywiania zależy, w jaki sposób i jak sprawnie przebiega produkcja ATP, czyli – innymi słowy – czy masz mało czy dużo energii, i na jak długo Ci jej wystarczy. Aby powstały zapasy glikogenu, musisz dostarczać organizmowi węglowodanów, bo to najlepsze paliwo dla mięśni. Istnieje jeszcze jeden sposób, by zwiększyć produkcję ATP w organizmie – są to zabiegi fotobiomodulacji.

Udowodniono, że światło o określonej długości i częstotliwości aktywuje zwiększoną produkcję ATP w organizmie, a dodatkowo poprawia krążenie krwi. Uważa się, że w niedługim czasie terapia światłem może stać się nawet nową formą dopingu (zobacz LINK = do nowego artykułu nr 05). Chcesz odczuć te efekty na własnej skórze? Zapraszamy do wypróbowania zabiegów fotobiomodulacji!

Umów się na wizytę już dziś!

Blog

Zobacz wszystkie artykuły
Karta Podarunkowa Studio Sante

Wspieraj zdrowie najbliższych! Podaruj kartę podarunkową (voucher) do Centrum Terapii i SPA.

Środki zgromadzone na karcie mogą być wykorzystane na zakup dowolnych usług oferowanych przez Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 55A oraz Centrum Terapii Studio Sante przy ul. Jagiellońskiej 5A. Karta podarunkowa może opiewać na dowolną kwotę. Obowiązują ceny w dniu wykorzystania usługi. Kartę Podarunkową mogą Państwo zakupić w recepcji Studio Sante lub online (klikając KUP TERAZ). Nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Karta podarunkowa ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu.

Kup teraz

Dowiedz się pierwszy

o nowoczesnych terapiach wspierających Twoje zdrowie i odporność.